Galerie zdjęć

„Dzień Przedsiębiorczości” z Policją

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie odwiedzili jaworznickich policjantów w ramach ogólnopolskiego programu „Dzień Przedsiębiorczości” organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zainteresowani służbą w Policji mogli dowiedzieć się m.in. jakie wymagania należy spełnić, żeby zostać funkcjonariuszem i jak przebiega szkolenie podstawowe w szkołach policyjnych.

Ideą „Dnia Przedsiębiorczości” jest włączenie środowiska przedsiębiorców w edukację młodych ludzi i stworzenie nowatorskiej płaszczyzny przekazywania im wiedzy o funkcjonowaniu na rynku pracy. W tym roku dzień ten przypadł na środę 21 marca. Komenda Miejska Policji w Jaworznie przyłączyła się do tej akcji, umożliwiając młodzieży poznanie specyfiki służby w Policji.

20 marca o godz. 9.00 młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie przekroczyła próg jaworznickiej komendy. Młodych ludzi, którzy już niedługo staną u progu planowania kariery zawodowej, przywitali młodszy aspirant Monika Śliwińska oraz nadkomisarz Tomasz Obarski. Policjanci udzielili im wszelkich informacji na temat warunków, jakie muszą spełniać kandydaci, którzy chcą wstąpić do służby w Policji. Następnie, młodzież dowiedziała się jak wygląda codzienna praca w poszczególnych wydziałach komendy, jaki sprzęt wykorzystują policjanci w czasie służby. Zapoznali się ze specyfiką służby i mogli zweryfikować swoje wyobrażenie o zawodzie policjanta. Podczas spotkania pani policjantka opowiedziała młodzieży o programie „Dzielnicowy bliżej nas” oraz zachęcała do korzystania z aplikacji „Moja komenda”.

Najważniejszym jednak punktem uczniowskiej wycieczki było zwiedzanie specjalistycznego atelier zespołu techniki kryminalistycznej. Wykład o kryminalistyce przygotował dla licealistów starszy aspirant Paweł Tabor. W atelier uczniowie zobaczyli walizki kryminalistyczne oraz specjalistyczne oświetlenie miejsca zdarzenia. Policyjny technik wyjaśnił, do czego służą wszystkie walizki i z jakich akcesoriów korzysta się przy zabezpieczaniu śladów kryminalistycznych. Technik pokazał też licealistom, w jaki sposób wykonuje się zdjęcia na zautomatyzowanym w pełni stanowisku sygnalitycznym i jak działa elektroniczny skaner linii papilarnych. Uczniowie byli pod wrażeniem i zadawali policjantom wiele pytań, między innymi pytali się jak zostać technikiem i czy to trudne zajęcie.

„Dzień przedsiębiorczości” jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Staraliśmy się pokazać policyjną rzeczywistość taką, jaka naprawdę jest na co dzień. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy w przyszłym roku!

  • Przywitanie grupy uczniów przez policjantów
  • Technik kryminalistyki opowiada o swojej profesji
  • Policjanci odpowiadają na zadawane pytania
  • Aspirant Tabor prezentuje technikę zbierania śladów
  • Policjant prezentuje technikę zabezpieczania śladów
  • Policyjny technik pokazuje ślady linii papilarnych
Powrót na górę strony