Debatowali z młodzieżą na temat cyberzagrożeń
Wczoraj w Młodzieżowym Domu Kultury Jaworznie odbyła się debata społeczna w temacie "Bądź bezpieczny i uważny w sieci”. Tematem przewodnim były cyberzagrożenia wśród młodzieży. Adresatami byli uczniowie klas 7 i 9 szkół podstawowych z Jaworzna. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat problemów związanych z przemocą w sieci oraz sposobów radzenia sobie z nią. Rozmawiamy, wyjaśniamy i przestrzegamy, aby dzieci były bezpieczne w sieci.
Problem hejtu i cyberprzemocy, to obecnie jedno z głównych zagrożeń wśród młodzieży. Rówieśnicza przemoc psychiczna odbiera młodym osobom poczucie bezpieczeństwa. Młode osoby doświadczające hejtu i przemocy psychicznej najczęściej nie chcą zgłaszać problemu. Uczestnicy debaty dowiedzieli się, co grozi sprawcom tego typu przemocy, jak reagować na hejt i jak pomóc osobom dotkniętym cyberprzemocą.
Wczoraj w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie policjanci przy współudziale Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Jaworznie zorganziowali debatę społeczną, która skupiła się na zjawisku cyberzagrożeń oraz hejtu. Zebranych przywitała mł. asp. Justyna Wiszowaty - Oficer prasowy jaworznickiej komendy Policji, która przedstawiła tematykę i założenia debaty. Obecni byli również przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, w tym Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie - kom. Artur Zalewski oraz przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Jaworznie, ktorych reprezentowała Pani Naczelnik Wydziału Edukacji - Irena Stadler-Wojtanowicz.
Uczniowie klas 7 i 8 z jaworznickich szkół podstawowych mieli okazję wziąć udział w panelu informacyjnym oraz wypełnić ankiety dotyczące ich doświadczeń związanych z zagrożeniami w sieci. Temat ten staje się coraz bardziej aktualny, a młodzież często nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, w jakiej się znajduje. Podczas debaty omówiono nie tylko skutki hejtu, ale także konsekwencje prawne, jakie mogą spotkać sprawców. Przestępcy swoje działania przenieśli do wirtualnego świata, przez co mogą bez wychodzenia z domu dokonywać oszustw w cyberświecie.
Otwierającym to zagadnienie był Pan Wiktor Kornaś - specjalista ds. e-marketingu i promocji w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa oddział w Jaworznie. Pan Wiktor Kornaś wygłosił prelekcję pt. "Kiedy bot mówi Kocham Cię - Sztuczna inteligencja w relacjach z ludźmi". W ten sposób uświadamiał młodzież, jak AI wpływa na nasze emocje, postrzeganie relacji i codzienne decyzje. Odpowidał na liczne pytania młodzieży dotyczące zagrożeń związanych z AI, granicą między rzeczywistością, a wirtualnym światem oraz roli cyfrowej w dzisiejszych czasach.
Kolejnym prelegentem był Pan Ernest Kurzeja - przedsiębiorca, właściciel firmy Multikom w Jaworznie, który uświadamiał i przypominał uczniom o aktualnych cyberzagrożeniach w sieci oraz jak się przed nimi ustrzec. Wyjaśnił pojęcia takie jak Phishing, uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) oraz kwestie regulaminu korzystania z aplikacji w mediach społecznościowych.
Następnie profilaktyk z jaworznickiej komendy Policji mł. asp. Marcin Pietras poruszył zagadnienia związane z Ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Uświadomili młodzież, że osoby powyżej 13 roku życia powinny zdawać sobie sprawę z tego, że za hejt w Internecie odpowiadają już samodzielnie. Nieletni "hejter" zostaje postawiony przed sądem rodzinnym. Wyjasnił pojęcie czyn karalny oraz demoralizacja. Młodzi ludzie dowiedzieli się szczegółowo jakie są konsekwencje prawne popełnienia czynów karalnych i jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje sąd rodzinny.
Na koniec głos zabrał psycholog dr Maciej Paluch, wykładowca w Akademi Humanitas w Sosnowcu, który omówił z młodzieżą niebezpieczeństwa płynące z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu. Specjalista jednogłośnie podkreślał jakie skutki psychiczne może wywołać uzależnienie od internetu. Apelował do uczniów, aby nie lekceważyli objawów depresji młodzieńczej, tym bardziej że staje się ona coraz powszechniejszym zjawiskiem. Wyjaśnił, jak reagować na hejt i jak pomóc osobom dotkniętym cyberprzemocą.
W ostatniej części debaty odbyła się dyskusja, podczas której uczniowie i grono pedagogiczne zadawali nurtujące ich pytania, a na koniec uczestnicy spotkania otrzymali do uzupełnienia ankietę, w której mogli zawrzeć swoje spostrzeżenia.