Wiadomości

"Na drodze patrz i słuchaj" z seniorami

Data publikacji 01.04.2025

Jaworzniccy seniorzy z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej w Jaworznie dołączyli do działań w ramach akcji „Na drodze – Patrz i Słuchaj”. Spotkanie z Zastępcą Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego jaworznickiej komendy uzmysłowiło im, jak wiele czynników rozprasza nas podczas poruszania się po drogach. Drugą część prelekcji poprowadziła policjantka, która przypomniała seniorom jak nie paść ofiarą oszustwa.

Jakie są metody działania oszustów, jak uchronić się przed nimi i jak być bezpiecznym na drodze – to wiodące tematy spotkania, które przeprowadzili jaworzniccy policjanci z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej w Jaworznie. Działania te wpisują się w realizowane akcje profilaktyczne zapobiegające oszustwom "na wnuczka" czy "policjanta" oraz kampanię ruchu drogowego „Na drodze patrz i słuchaj”.

Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie podinsp. Tomasz Obraski omówił bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Akcja informacyjno-edukacyjna pod nazwą „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” jest realizowana w ramach „Krajowego programu działań profilaktycznych na lata 2024 – 2026, koordynowanych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji”. W czasie spotkania policjant przytoczył przykłady różnych sytuacji, które odwracają uwagę od czujności na drodze, rozpraszają, a wręcz mogą mieć przykre konsekwencje. Przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przestrzegał przed używaniem telefonów, szczególnie kiedy przechodzimy przez przejście dla pieszych. Uwrażliwił seniorów, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, które niejednokrotnie mogą zapobiec tragedii.

Policjantka z Zespołu ds. profilaktyki, nieletnich i patologii podkom. Anna Tyma podczas rozmowy z seniorami skupiła się na najczęstszych metodach oszustów stosowanych wobec starszych osób. Opowiedziała o metodach oszustów m.in. "na wnuczka", "urzędnika" czy "policjanta". Głównym celem prelekcji było uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których można stać się ofiarą przestępstwa i przekazanie informacji jak postępować w przypadku zagrożenia. Policjantka chętnie odpowiadała na liczne pytania związane z bezpieczeństwem, szczególnie w miejscu publicznym, jak i zamieszkania. Seniorom przypomniano również o możliwych sposobach kontaktu z ich dzielnicowym oraz o  dostępnych aplikacjach, dzięki którym możemy wspólnie zadbać o nasze bezpieczeństwo.

Powrót na górę strony