Debatowali z młodzieżą na temat hejtu i cyberzagrożeń w sieci
Zgodnie z planem, we wtorek w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa Wydziału Nauk Społecznych w Jaworznie odbyła się debata społeczna na temat hejtu, cyberprzemocy i mowy nienawiści wśród młodzieży. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z jaworznickich szkół ponadpodstawowych. Młodzież uczestniczyła w panelu profilaktyczno – informacyjnym oraz badaniu ankietowym. Problem hejtu i cyberprzemocy, to obecnie jedno z głównych zagrożeń wśród młodzieży.
Problem hejtu i cyberprzemocy, to obecnie jedno z głównych zagrożeń wśród młodzieży. Rówieśnicza przemoc psychiczna odbiera młodym osobom poczucie bezpieczeństwa. Młode osoby doświadczające hejtu i przemocy psychicznej najczęściej nie chcą zgłaszać problemu.
Uczestnicy debaty dowiedzieli się co grozi sprawcom tego typu przemocy, jak reagować na hejt i jak pomóc osobom dotkniętym cyberprzemocą. Usłyszeli także o stratach psychicznych wywołanych właśnie poprzez hejt. Panel profilaktyczno- informacyjny poprowadziła podkom. Anna Tyma - specjalista zespołu ds. profilaktyki, nieletnich i patologii oraz mł. asp. Marcin Pietras, który jest profilaktykiem w jaworznickiej jednostce Policji.
Podczas spotkania policjanci poruszyli temat hejtu w sieci, wyśmiewania, wykorzystywania prywatnych zdjęć, prześladowaniu na forach, zamkniętych grupach czy w mediach społecznościowych. Mundurowi podkreślili, że trzeba rozmawiać o problemach. Znaleźć zaufanego dorosłego, który zrozumie zagrożenie i udzieli pomocy, wsparcia, ponieważ nikt nigdy nie powinien zostawać z problemem sam.
Ponadto uświadomili młodzież, że osoby powyżej 13 roku życia powinny zdawać sobie sprawę z tego, że za hejt w Internecie odpowiadają już samodzielnie. Nieletni "hejter" zostaje postawiony przed Sądem Rodzinnym. Sąd stosuje w jego sprawie Ustawę o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Hejterskie komentarze mogą zostać uznane za przejaw demoralizacji. Młodej osobie grożą wtedy środki wychowawcze, lecznicze albo poprawcze. Młodzi ludzie dowiedzieli się szczegółowo jakie są konsekwencje prawne popełnienia takich czynów i jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje sąd rodzinny.
Tematem zorganizowanej debaty były także wszechobecne i ciągle mające tendencje wzrostową cyberzagrożenia. Przestępcy swoje działania przenieśli do wirtualnego świata, przez co mogą bez wychodzenia z domu dokonywać oszustw w cyberświecie.
Otwierającym to zagadnienie był Pan Wiktor Kornaś - pracownik Działu Komunikacji Wydziału Nauk Spełecznych w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa, który uświadamiał młodzież o funkcjonowaniu ChataGPT. Podkreślił, że oprócz generowania języka podobnego do ludzkiego, ChatGPT jest w stanie tworzyć kod w wielu różnych językach programowania. Dla potencjalnego przestępcy o niewielkiej wiedzy technicznej jest to nieocenione źródło tworzenia szkodliwego kodu.
Kolejnym prelegentem był Pan Maciej Zemła - przedsiębiorca z Jaworzna, specjalizujący się w branży informatycznej oraz działalności społecznej. Oprócz działalności biznesowej, Pan Marcin Zemła jest zaangażowany w inicjatywy społeczne prowadzonej przez siebie Fundacji URBO. Informował on młodzież, że sztuczna inteligencja i zagrożenia z nią idące będą coraz powszechniejsze. Podkreślił, że w ostatnich latach sztuczna inteligencja zyskuje coraz większe znaczenie w różnych dziedzinach życia. Wraz z jej rozwojem pojawiają się jednak również zagrożenia i wyzwania, które muszą być uwzględnione, aby zapewnić bezpieczeństwo i korzystne wykorzystanie tej technologii.
Kolejny prelegent mgr Paweł Kołodziej - ekspert ds. zarządzania bezpieczeństwem, specjalista w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i BHP, wykładowca WSB w Jaworznie uświadamiał młodzież o cyberbezpieczeństwie infrastruktury krytycznej. Informował on uczestników debaty o tym, że cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej jest wyjątkowo istotne. Źle zabezpieczona infrastruktura stanowi dla hakerów otwartą drogę do kluczowych usług i informacji warunkujących prawidłowe funkcjonowanie gospodarki oraz państwa. Konsekwencją cyberataku może być nie tylko utrata istotnych danych, czy naruszenie poufnych informacji, ale także zakłócenie ciągłości działań operacyjnych, a w konsekwencji straty fizyczne stwarzające ryzyka naruszenia bezpieczeństwa ludzi, finansowe, a także wizerunkowe.
W dalszej części głos zabrała przedstawicielka Sanepidu Pani Justyna Więcławek - asystent ds. promocji zdrowia i komunikacji społecznej w Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie, która omówiła zagrożenia związane z narkotykami oraz zagrożenia pozyskiwania środków odurzających w sieci z nieznanych źródeł.
W ostatniej części debaty odbyła się dyskusja, podczas której uczniowie mogli zadawać nurtujące ich pytania, a na koniec uczestnicy spotkania otrzymali do uzupełnienia ankietę, w której mogli zawrzeć swoje spostrzeżenia.