Zaproponował łapówkę zamiast przymusowego trzeźwienia
Policjanci z Jaworzna zatrzymali mężczyznę, który próbował ich przekupić. W zamian za odstąpienie od doprowadzenia do izby wytrzeźwień 59-latek zaproponował mundurowym 400 zł. Wcześniej policjanci interweniowali, bo nietrzeźwy mężczyzna obnażał się w miejscu publicznym. Za wykroczenie został ukarany mandatem karnym, a za przestępstwo grozi mu teraz kara więzienia.
W ubiegły piątek tj. 6 grudnia 2024 roku policjanci jaworznickiej patrolówki interweniowali na terenie jednego z hoteli w Jaworznie. Według zgłoszenia nietrzeźwy mężczyzna miał obnażać się na korytarzu, co powodowało zgorszenie zarówno wśród pracowników, jak i gości hotelowych, w tym również dzieci. Interweniujący policjanci przebadali nietrzeźwego mężczyznę alkomatem, okazało się, że mężczyzna miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Ze względu na okoliczności interwencji mundurowi podjęli decyzję o doprowadzeniu 59-latka do izby wytrzeźwień.
W trakcie doprowadzenia mężczyzna zaoferował policjantom 400 zł za odstąpienie od umieszczenia go w izbie wytrzeźwień i odwiezienie z powrotem do Jaworzna. Stróże prawa poinformowali 59-latka, że taka propozycja jest przestępstwem korupcji, a następnie dokonali jego zatrzymania. Mimo tego 59-latek kilkukrotnie ponowił swoją propozycję. Ostatecznie mężczyzna faktycznie nie został przewieziony do izby wytrzeźwień. Zamiast tego trafił najpierw na komendę, a następnie do policyjnego aresztu.
Po wytrzeźwieniu 59-latek usłyszał zarzut próby wręczenia korzyści majątkowej policjantom, za co grozi mu do kilku lat więzienia. Ponadto mężczyzna nie uniknął odpowiedzialności za popełnione wykroczenie. Teraz o jego losie mężczyzny sąd.
Policja przypomina!
O tym, co grozi za próbę wręczenia łapówki policjantowi, mówi Kodeks Karny w art. 229:
§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.