Robiąc zakupy mikołajkowe nie daj się oszukać!
Już za miesiąc Święta Bożego Narodzenia, a za niespełna dwa tygodnie mikołajki. Na pewno większość z nas skorzysta z możliwości zakupienia prezentów przez internet. Niestety, to daje większe możliwości oszustom, którzy w ten właśnie sposób wyłudzają pieniądze od pokrzywdzonych osób. Dlatego policjanci przestrzegają przed ogłoszeniami wystawionymi przez oszustów w internetowych serwisach sprzedażowych i społecznościowych oraz przypominają, jak uniknąć utraty swoich oszczędności.
Zakupy przez internet cieszą się co raz większą popularnością. W sieci można kupić niemalże wszystko nie wychodząc z domu. Niestety nie brakuje nieuczciwych sprzedawców. Pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku i przestrzeganiu kilku podstawowych zasad robiąc zakupy przez internet. Możemy się w ten sposób uchronić przed przykrymi niespodziankami.
Należy pamiętać, iż zakupy w sieci najlepiej dokonywać w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy kupujący powinien sprawdzić, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje.
Robiąc zakupy należy oczywiście zwrócić szczególną uwagę na inne ważne czynniki:
- sprawdzić komentarze i opinie o sprzedającym – bezpośrednio w serwisie sprzedażowym jak i poprzez wyszukiwarkę internetową,
- sprawdzić numer telefonu sprzedającego – czy jest to numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, czy sprzedającego pojawia się w wyszukiwarce internetowej i jakie wpisy się do niego odnoszą,
- sprawdzić od kiedy użytkownik posiada konto w serwisie sprzedażowym - UWAGA! unikamy nowych kont,
- sprawdzić, czy na stronie sklepu wskazany jest jego adres, telefon i regulamin,
- ocenić wizualnie profesjonalizm wykonania strony sklepu internetowego.
Jaworzniccy policjanci ponownie przypominają wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu o kilku ważnych kwestiach:
- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
- Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania,
- Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników oraz linków,
- Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła,
- Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania internetu,
- Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi,
- Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać,
- Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.
Pamiętajmy, że przedmioty sprzedawane w sieci są z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych. Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie – oszust zawsze zwraca na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.
Złodzieje w ten sam sposób kradną tożsamość osoby poprzez popularne portale społecznościowe, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie znajomych proszą ich o podanie hasła „BLIK”. Dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność lub proszą o szybką pożyczkę na zakupy przez internet, obiecując zwrot środków finansowych następnego dnia. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych. Warto jest zadzwonić do osoby, która w ten sposób prosi nas o pomoc, w celu potwierdzenia, czy nie jest to próba przestępstwa. Taka forma kontaktu – przez komunikator - może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy czekają tylko, aby wypłacić nasze ciężko zarobione pieniądze.