Wiadomości

Porozmawiajamy z dziećmi o konsekwencjach hejtu w internecie

Data publikacji 08.11.2024

Wzrost przypadków hejtu i mowy nienawiści w internecie może stać się zmartwieniem społeczeństwa, a szczególnie młodych ludzi. Zrozumienie skali tego problemu oraz edukacja w zakresie przeciwdziałania temu zjawisku stały się ważnym aspektem. Wczoraj policjantka z jaworznickiej komendy spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 17 w Jaworznie. Tematem prelekcji były zagrożenia związane ze zjawiskami hejtu i mowy nienawiści.

Celem tej prelekcji było nie tylko zwiększenie świadomości dzieci na temat negatywnych skutków hejtu i mowy nienawiści, ale także dostarczenie narzędzi do skutecznego przeciwdziałania temu zjawisku. To inicjatywa, która ma na celu budowanie relacji pomiędzy naszymi stróżami prawa, a młodymi ludźmi, zachęcając ich do otwartej rozmowy na ten temat.

Policjantka omówiła zagrożenia związane z korzystaniem z internetu, a także środki ostrożności, jakie warto podjąć, by uniknąć niebezpieczeństw. Podkreśliła, że zachowania wirtualne mogą mieć realne konsekwencje prawne, co uczniowie powinni mieć na uwadze.Drugą istotną część spotkania stanowił temat "Hejtu" – agresywnych i negatywnych komentarzy w internecie. Policjantka szczegółowo omówiła to zjawisko, wyjaśniając, jakie konsekwencje prawne może ponieść osoba dokonująca tego rodzaju działań. Uczniowie zostali poinformowani o sposobach ochrony swoich danych osobowych oraz zasadach bezpiecznego korzystania z internetu, aby uniknąć cyberprzestępczości.

Spotkanie z uczniami jaworznickiej podstawówki miało na celu przede wszystkim zachęcenie do wzajemnego szacunku, tolerancji, jak również bezinteresownego niesienia pomocy innym. Podczas spotkania policjantka omówiła także rolę cyberprzestrzeni jako katalizatora, który potęguje działania związane z przemocą psychiczną. Wspomniała, że w dzisiejszych czasach młodzież ma niezwykle łatwy dostęp do komunikatorów społecznościowych, a tam możliwości wyśmiewania, hejtowania, czy rozpowszechniania kompromitujących materiałów często stających się narzędziem prześladowania. Co więcej, w większości przypadków młodzi ludzie nie są świadomi, że treści umieszczane w internecie nigdy nie znikają, co może mieć długofalowe i negatywne skutki.

 

Powrót na górę strony