Policyjne działania, aby nad wodą było bezpiecznie
W niedzielę jaworzniccy policjanci uczestniczyli w pikniku zorganizowanym w klubie „Tryton” na terenie OWR Sosina z okazji Dnia Dziecka. Jaworzniccy policjanci w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz "Bezpieczne wakacje" rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. Policjanci przypominają o konieczności zachowywania podstawowych zasad ostrożności i rozwagi korzystając z kąpielisk wodnych.
Wakacje zbliżają się dużymi krokami. To szczególny czas dla całej rodziny. Czerwiec, lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, ale także czas gdzie dzieci korzystają z lokalnych form wypoczynku. Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie Jaworzna, jak co roku czuwają policjanci. Jaworzniccy mundurowi na terenie Ośrodka Wodno-Rekreacyjnego Sosina spotkali się z dziećmi w klubie „Tryton”, gdzie zorganizowany był Dzień Dziecka. Jest to też czas na rozpoczęcie służb wodnych przez policjantów.
Stróże prawa prowadzili spotkanie profilaktyczne, podczas którego przypominali dzieciom, że bezpieczeństwo jest rzeczą bardzo ważną i w związku z tym powinny znać zasady postępowania w różnych miejscach, czy w różnych sytuacjach życiowych, aby uniknąć zagrożeń, jakie mogą w nich wystąpić. Poinformowali, gdzie kąpiele są dozwolone, wskazali główne zasady, jakich należy przestrzegać podczas kąpieli m.in. zakaz wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu, czy zakaz kąpania się w miejscach, gdzie nie czuwa ratownik. Przypomnieli, jak ważne jest stosowanie kremów z filtrem, zakładanie kapoków oraz regularne nawadnianie. Podczas spotkania dzieci miały okazję z bliska zobaczyć sprzęt służbowy w postaci łodzi policyjnej, którą policjanci wykorzystują do służby na wodzie.
Po odbytych prelekcjach na dzieci czekała niespodzianka w postaci: rejsu policyjną motorówką oraz możliwość zrobienia zdjęcia z maskotką policyjną - pieskiem Sznupkiem. Było to dla dzieci niezapomnianym przeżyciem i sprawiło im dużo radości.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
- Brak umiejętności pływania,
- Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
- Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji,
- Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,
- Pływanie w miejscach zabronionych,
- Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.
Nie zapominajmy również o tym, aby:
- Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu - najczęściej toną osoby pijane,
- Nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę,
- Nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności,
- Po wejściu do wody najpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy,
- Nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły,
- Nie próbować przepływać jeziora, czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji,
- Nie skakać do wody z dużej wysokości - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa,
- Dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok,
- Podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy, starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.