Wpadł za posiadanie mefedronu
Wczoraj kryminalni z jaworznickiej komendy zatrzymali 29-letniego mieszkańca naszego miasta, który posiadał w miejscu zamieszkania substancję psychotropową - mefedron. Mężczyzna usłyszał już zarzut za posiadanie narkotyków. Teraz o jego losie zdecyduje sąd. Grozi mu do 3 lat więzienia.
Wczoraj, tj. 14.05.2024 r. w wyniku przeprowadzonych działań operacyjno- rozpoznawczych kryminalni jaworznickiej komendy zatrzymali 29-letniego mieszkańca Jaworzna, który w miejscu zamieszkania posiadał środki narkotyczne. Policjanci prowadzili działania operacyjne, gdzie po uzyskaniu informacji o tym, iż jeden z mieszkańców naszego miasta może posiadać narkotyki, wkroczyli do jego mieszkania celem przeszukania. Policjanci znaleźli foliowe zawiniątko z zawartością 36 gramów mefedronu. Mundurowi zabezpieczyli narkotyki, a 29-latka zatrzymali i przewieźli do jaworznickiej komendy, gdze śledczy przedstawili mu zarzut za posiadanie narkotyków, do którego się przyznał. Czynności w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Jaworznie. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Uwaga ! Mefedron to bardzo niebezpieczny, a coraz popularniejszy narkotyk !
Osoby po wpływem mefedronu (i innych katynonów) mają przyśpieszony oddech, szybsze bicie serca, podwyższoną temperaturę, rozszerzone źrenice, nadmiernie się pocą. W momencie przedawkowania pojawiają się trudności z oddychaniem, stany lękowe, zaburzenia snu, paranoja, a nawet powiązany z podwyższonym ciśnieniem udar. Wymienione zagrożenia wzmacnia, co niestety często się zdarza, przyjmowany w trakcie zażywania tych środków, alkohol. Katynony, w sytuacji regularnego zażywania mogą być wyzwalaczem nieodwracalnych zaburzeń psychicznych !
Środki te czasami są barwione oraz wzmacniane substancjami trującymi (mogą być zanieczyszczone pochodnymi bromu, chloru, rozpuszczalnikami itd.). Wszelkie narkotyki wymagające procesu produkcyjnego wytarzane są w ukryciu przed organami ścigania, najczęściej w warunkach dalekich od sterylnych i higienicznych.
Apelujemy do rodziców, którzy zaobserwowali niepokojące zachowania swojego dziecka, mają podejrzenie lub pewność, że dziecko lub osoba z ich otoczenia używa substancji psychoaktywnych, o skorzystanie z pomocy specjalistów.
Gdzie szukać pomocy:
- 800 060 800 – Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego,
- 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży,
- 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci,
- 800 12 12 12 – Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka,
- 800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania.