Wiadomości

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji 01.03.2024

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 r., celem upamiętnienia osób, które po zakończeniu II Wojny Światowej przeciwstawiały się władzy komunistycznej. Pod Pomnikiem Niepodległości znajdującym się przy Rynku w Jaworznie hołd bohaterom w imieniu jaworznickich policjantów złożył Komendant Miejski Policji w Jaworznie, inspektor doktor Piotr Uwijała.

Hołd bohaterom złożyli również:

  • Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzno - Łukasz Kolarczyk,
  • Komendant Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie - st. bryg. Patrycjusz Fudała,
  • Szef sekcji kwalifikacji wojskowej z Wojskowego Centrum Rekrutacji – kpt. Bartosz Pawlik,
  • Radni Rady Miejskiej w Jaworznie, członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, członkowie Stowarzyszenia Katolickie Przyjaźń Jaworznicka.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma podtrzymywać pamięć o tysiącach żołnierzy, którzy gotowi byli walczyć z Armią Czerwoną o odzyskanie niepodległości wypełniając złożoną przysięgę do końca. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy polskich żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełniając złożoną przysięgę. Powojenna konspiracja niepodległościowa była - aż do powstania ,,Solidarności” - najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzucanej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia – 1945 - działało w nim bezpośrednia 150-200 tysięcy konspiratorów zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Około 20 tys. z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około 20 tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność ,,Żołnierzy Wyklętych”. Ostatni ,,leśny” żołnierz ZWZ - AK, a później WiN, Józef Franczak pseudonim „Lalek” poległ w walce w październiku 1963 roku. W dniu 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu w Warszawie komuniści zamordowali, strzelając w tył głowy, przywódcę IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – ppłka Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników - tworzących kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji. Dlatego dla upamiętnienia tych wydarzeń oraz męstwa niezłomnej postawy patriotycznej i krwi przelanej przez polskich bohaterów w obronie ojczyzny, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na dzień 1 marca.

 

Powrót na górę strony