Z profilaktyką nad wodą
Od początku czerwca każdego roku policjanci rozpoczynają sezon letni na zalewie Sosina. Funkcjonariusze pełnią służbę codziennie przez 8 godzin, aż do września. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo w rejonie kąpieliska i plaży. Posterunek Wodny Policji wspierany jest przez funkcjonariuszy z OPP KWP Katowice oraz jaworznicką Straż Miejską.
Mundurowi z jaworznickiej komendy w okresie letnim podejmują szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym nad wodą informując ich jednocześnie o zagrożeniach wynikających z nielegalnych kąpieli. Jaworzniccy policjanci na terenie Ośrodka Wodno-Rekreacyjnego Sosina promowali akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Stróże prawa pouczają, gdzie kąpiele są dozwolone, wskazują główne zasady, jakich należy przestrzegać podczas kąpieli m.in. zakaz wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu, czy zakaz kąpania się w miejscach, gdzie nie czuwa ratownik. Ponadto sprawdzają także właściwe oznakowanie, informujące o zakazie kąpieli. Policjanci w ten sposób podnoszą świadomość mieszkańców i przyjezdnych o konsekwencjach i zagrożeniach wynikających z kąpieli w miejscach niedozwolonych. Akcji profilaktycznej wsparcia udzielał patrol rowerowy w Jaworznie, który od czerwca pilnuje bezpieczeństwa mieszkańców. Taki patrol swoją obecnością zwiększa bezpieczeństwo osób wypoczywających w parkach, terenach leśnych czy nad zbiornikiem wodnym OWR Sosina. Rowerowy patrol oddziałuje prewencyjnie, a także podejmuje interwencje wobec sprawców łamania prawa. Mundurowi przypominali także osobą korzystającym ze ścieżki rowerowej o obowiązkowym wyposażeniu roweru, czy też o przepisach służących poprawie bezpieczeństwa. Funkcjonariusze rozdawali elementy odblaskowe, dzięki którym rowerzyści będą lepiej widoczni na drodze.
Policjanci apelują:
Zażywając kąpieli słonecznych nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
Najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa nad wodą:
- korzystajmy z kąpielisk tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby do tego uprawnione, stosujmy się do poleceń wydawanych przez ratowników,
- nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu - najczęściej toną osoby nietrzeźwe,
- nie wchodźmy do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności,
- po wejściu do wody najpierw schładzajmy okolice serca, karku oraz twarzy,
- pamiętajmy, że nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły,
- nie próbujmy przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji,
- nie skaczmy do wody z dużej wysokości - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy lub kręgosłupa,
- dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających powinny mieć na sobie założony kapok,
- podczas skurczu mięśni nie wpadajmy w panikę - kiedy coś takiego nam się przydarzy postarajmy się wezwać pomoc, a jeśli w pobliżu nie ma nikogo połóżmy się na plecach, spokojnie oddychajmy, zginając stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostujmy nogę w kolanie i postarajmy się dopłynąć powoli do brzegu.