Policjanci apelują – Seniorze uważaj na umowy zawierane na pokazach sprzętu AGD !
Policjanci z Jaworzna w ostatnim czasie odnotowali wiele zgłoszeń związanych z nieuczciwymi przedsiębiorcami na pokazach sprzętu AGD. Kontakt zaczyna się zawsze od telefonicznego zaproszenia na bezpłatne badanie wzroku lub słuchu. Następnie odbywa się pokaz sprzętu, z pozoru atrakcyjnymi warunkami umów. Jednak okazuję się, że jest to nietrafiona inwestycja, w której można stracić oszczędności życia!
Sposobów działania nieuczciwych przedsiębiorców jest wiele. Jednym z nich jest prowadzenie pokazów, na które zapraszane są głównie osoby starsze. Nie jest to przypadkiem-osoby starsze często mają problem z właściwą oceną oferowanych produktów. Równie często podpisują umowy, których nie czytają, zgadzają się na niejasne postanowienia umowne. Sprzedawcy stosują często różne sztuczki i manipulacje: zapraszają na bezpłatne badanie wzroku bądź słuchu np. w jednym z jaworznickich hoteli, a następnie przeprowadzają pokaz sprzętu AGD, z pozoru w atrakcyjnych cenach. Po czasie okazuje się jednak, iż była to nietrafiona inwestycja. W momencie, kiedy chcą odstąpić od umowy okazuję się, że nie jest możliwy kontakt z przedsiębiorcą. Brak jest jego danych na umowie lub siedziba firma pod tym adresem nie istnieje. Sprzęt, który chcą zwrócić, powraca nie podjęty oraz brak jest możliwości na odzyskanie pieniędzy. W ostatnim czasie jaworznicka Policja odnotowała kilka przypadków, gdzie osoby zgłaszające wpłaciły po kilkadziesiąt tysięcy złotych za sprzęt, z brakiem możliwości zwrotu pieniędzy.
Pokazy handlowe przeprowadzane są według stałego schematu:
- zapraszane są osoby starsze, często kuszone rzekomo darmowym prezentem bądź darmowymi badaniami lekarskimi,
- na pokazie osoba proszona jest o podpisanie „potwierdzenia odbioru prezentu”, którym jest faktycznie umowa sprzedaży towaru,
-w trakcie pokazu oferowane są produkty, których cena jest wielokrotnie wyższa od ceny rynkowej; zachwalane są rzekomo nadzwyczajne cechy produktu,
- po próbach kontaktu osoby są informowane przez przedsiębiorców, że nie mogą odstąpić od umowy lub brak jest kontaktu z przedsiębiorcą, adres siedziby firmy nie istnieje,
Policjanci ostrzegają, żeby ostrożnie podchodzić do tego typu umów. Może się okazać, że przekażemy komuś znaczne środki pieniężne i w zamian otrzymamy coś, co nie jest warte tej ceny lub nie otrzymamy nic.
Nie chcesz dać się oszukać i stracić pieniędzy? Oto jak się możesz ochronić:
• Dokładnie sprawdzaj oferty ― zwłaszcza te pochodzące od nieznanych ci osób czy organizacji,
• Nie wierz w szybki, pewny efekt bez ryzyka
• Nie ulegaj presji dokonania natychmiastowych zakupów
• Bądź czujny na oferty sprzedawców, którzy zachwalają Ci jakiś produkt lub urządzenie.
• Uważaj, jeśli ktoś dzwoni do ciebie z ofertą ― to może być dobrze przygotowany manipulator
• Daj sobie czas na decyzję ― jeśli ktoś każe ci ją podjąć natychmiast, bo okazja się nie powtórzy, najprawdopodobniej chce cię oszukać.
• Czytaj dokumenty, pytaj o zdanie lub opinię swoich znajomych lub najbliższych.
• Jeśli podejrzewasz oszustwo, zgłoś sprawę policji.
Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny. Jest to tzw. prawo do namysłu.
Kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny dla nieuczciwych przedsiębiorców pobierających opłaty:
Art. 139c. KW
Przyjęcie od konsumenta płatności przez upływem terminu do odstąpienia od umowy
§ 1.
Kto w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa przyjmuje od konsumenta płatność przed upływem terminu do odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, w przypadkach określonych w art. 17a niedopuszczalność przyjęcia przez przedsiębiorcę płatności ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, podlega karze grzywny.