Wiadomości

Trzeźwy poranek – nietrzeźwych za kierownicą nadal nie brakuje

Data publikacji 31.03.2023

Dzisiaj jaworzniccy policjanci przeprowadzili na drogach naszego miasta działania „Trzeźwy poranek”. W ramach akcji mundurowi sprawdzali stan trzeźwości kierowców. W trakcie kilkugodzinnych działań przebadanych zostało ponad 300 kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ujawniono dwóch kierowców: jeden po użyciu alkoholu, a drugi w stanie nietrzeźwym.

Policyjna akcja rozpoczęła się dziś we wczesnych godzinach porannych i trwała kilka godzin. Funkcjonariusze wyposażeni w przenośne urządzenia do badania stanu trzeźwości prowadzili działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu tych, którzy stwarzają realne zagrożenia, przede wszystkim nietrzeźwych kierowców. Policjanci skontrolowali w tym czasie 320 kierowców. Z podsumowania akcji wynika, że policjanci ujawnili 2 kierujących, którzy wcześniej pili alkohol. U 1 kierującego pojazdem mechanicznym badanie wykazało 0,9 promila. W związku z tym kierowca poniesie odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa. Drugi kierowca odpowie za wykroczenie.

Od początku roku policjanci Ruchu Drogowego jaworznickiej komendy ujawnili 49 nietrzeźwych kierujących, w tym 14 kierujących hulajnogami oraz rowerami. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek za kierownicą. Pamiętajmy, że podejmując nieodpowiedzialne zachowania na drodze, narażamy siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego na utratę życia lub zdrowia.

W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila. Za przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0,1 mg w dm 3 w wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi) grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila, kierujący dopuścił się przestępstwa, grozi za to pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 10 lat. Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Apelujemy też do członków rodzin, pasażerów i znajomych. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez nieodpowiedzialnych kierujących!

Powrót na górę strony