Wiadomości

Przemoc i agresja wśród uczniów – jak się jej wystrzegać ?

Data publikacji 29.03.2023

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie odwiedzili uczniów klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaworznie. Podczas spotkania, policjantka realizująca zagadnienia z profilaktyki społecznej, wspólnie z dzielnicowym rozmawiali z uczniami na temat rodzajów przemocy stosowanej względem rówieśników w szkole, oraz jej prawnych konsekwencji.

Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, co to jest przemoc wśród rówieśników, jakiego typu zachowania się do niej zaliczają. Bo przemoc to nie tylko agresja fizyczna. Zaliczają się do niej również takie zachowania jak: przeżywanie, ośmieszanie, obraźliwe gesty, rysunki czy groźby. Coraz częściej zjawiska te obserwujemy u nastolatków, które wyrażają je na portalach społecznościowych. Policjanci uświadomili młodzież jakie konsekwencje prawne grożą nieletnim sprawcom przemocy. Prelekcje były również okazją do porozmawiania z młodzieżą na temat praw człowieka. Stróże prawa podkreślali, iż miejscem w jakim dziecko czuć się powinno bezpiecznie jest szkoła. Niestety i tam częstokroć liderzy nieformalnych grup, poszukują swej ofiary, by zaprezentować swą siłę i status. Mundurowi starali się zachęcić do społecznego zaangażowania i pomocy pokrzywdzonym oraz zgłaszania do wychowawców, nauczycieli czy na policję wszelkich zaobserwowanych przejawów agresji, przemocy czy internetowego hejtu, a dla osób prześladowanych przygotowali następujące porady:

Jak radzić sobie z przemocą rówieśniczą:
1. Podczas przerw staraj się przebywać w bezpiecznym miejscu w szkole, w towarzystwie kolegów i nauczycieli. Sprawca nie lubi świadków.
2. Jeśli spotka cię coś złego w szkole, natychmiast poinformuj o tym nauczycieli i rodziców.
3. W trudnej sytuacji proś o pomoc i wsparcie, nie obawiaj się prosić o pomoc postronnych osób.
4. W kontakcie ze sprawcami przemocy zachowuj się pewnie i spokojnie. Powiedz wprost, że nie życzysz sobie takiego traktowania.
5. Jeśli sprawcy grożą Ci lub namawiają do czegoś, czego nie chcesz zrobić, niezwłocznie poinformuj o tym dorosłego.
6. Pamiętaj, każdy ma prawo do równego traktowania, bez względu na wiek, wygląd, zainteresowania, pochodzenie czy wyznanie!

Jeżeli jesteś rodzicem dziecka doznającego przemocy możesz podjąć następujące działania:
1. zgłoś sprawę na Policję, jeśli twoje dziecko zostało pobite lub okradzione;
2. spotkaj się z wychowawcą klasy, zrelacjonuj mu sytuację, zapytaj co w tej sytuacji nauczyciel zamierza zrobić, zadeklaruj swoją chęć współpracy;
3. kontaktuj się kilkakrotnie z wychowawcą lub wysyłaj do niego listy z zapytaniem, co zostało zrobione w sprawie twojego dziecka, jeśli z relacji dziecka wynika, że przemoc trwa nadal;
4. umów się na rozmowę z dyrektorem szkoły (jeśli wychowawca nie podjął skutecznych kroków), przedstaw mu sytuację oraz brak efektów po ustaleniach z wychowawcą, zapytaj co w tej sytuacji dyrektor zamierza zrobić, zadeklaruj swoją chęć współpracy;
5. szukaj specjalistów (pedagogów, psychologów, organizacji pozarządowych) dostępnych na twoim terenie, którzy mogą udzielić pracownikom szkoły konsultacji i wsparcia a tym samym pomóc twojemu dziecku.
6. wystąp do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą (Kuratorium Oświaty) z wnioskiem o zbadanie sprawy twojego dziecka i dokonanie oceny działalności szkoły w rozwiązaniu problemu przemocy (jeśli szkoła nadal nie podjęła skutecznych kroków w celu zakończenia przemocy).

Aby przemoc nie stała się jednym z elementów dorastania, to przede wszystkim my sami – dorośli, musimy pomóc i nauczyć swe pociechy rozwiązywania problemów bez używania gwałtu i siły. By jednak umiejętnie wyuczyć w dziecku pewne zachowania, to dorosły powinien pamiętać, że to co na pozór wydaje się banalne, może być niebezpieczne.

  • na zdjęciu umundurowana policjantka siedząca na ławce w klasie szkolnej oraz uczniowie siedzący w ławkach
  • na zdjęciu umundurowana policjanta w klasie szkolnej oraz dzieci siedzące w ławkach
  • na zdjęciu dwóch umundurowanych policjantów w klasie szkolnej oraz dzieci siedzące w ławkach
Powrót na górę strony