Bezpieczny wypoczynek nad wodą
Od początku lipca w naszym województwie utonęło aż 13 osób. Policjanci po raz kolejny przypominają o konieczności przestrzegania zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Jest kilka prostych reguł – każdy je zna, ale czy na pewno każdy ich przestrzega?
Od początku lipca w naszym województwie utonęło aż 13 osób. Policjanci po raz kolejny przypominają o konieczności przestrzegania zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Jest kilka prostych reguł – każdy je zna, ale czy na pewno każdy ich przestrzega?
Wielu tragedii, do których dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Jak wynika z policyjnych obserwacji, najczęstszą przyczyną tragedii jest brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura. Ogromny wpływ ma też lekceważenie obowiązujących przepisów, kąpiel w miejscach niestrzeżonych i nierzadko spożywany alkohol przed wejściem do wody.
Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.
Jaworznicki Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny "Sosina" pomimo kończących się wakacji nadal jest pod nadzorem służb porządkowych. Co dziennie od początku wakacji można tam spotkać policyjne patrole, które kontrolują nie tylko zbiornik wodny, ale także teren przyległy. Funkcjonariusze na motocyklach terenowych kontrolują miejsca wypoczynku, które odległe są od lustra wody. Przede wszystkim mundurowi sprawdzają stan trzeźwości osób, które pływają łódką, kajakiem czy rowerekiem. Należy również liczyć się z natychmiastową reakcją, na każde naruszenie porządku i obowiązujących przepisów.
Przypomnijmy raz jeszcze najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa nad wodą:
• nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
• nie kąpiemy się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
• nie wchodzimy do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
• po wejściu do wody najpierw schładzamy okolice serca, karku oraz twarzy;
• nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły;
• nie próbujmy przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
• nie skaczemy do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
• dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
• podczas skurczu mięśni nie wpadajmy w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc. Jeśli w pobliżu nie ma nikogo, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie, wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.
Materiał filmowy jaworznickiej telewizji "Dla Ciebie" www.jaw.pl/video/show/15043