Przestępstwo za kierownicą
Nawet na dwa lata za kartki może trafić 44-letni jaworznianin, który w nocy został zatrzymany przez drogówkę. Mężczyzna znajdując się w stanie nietrzeźwym kierował osobowym volkswagenem. Badanie alkomatem wskazało ponad 2 promile. Kierowca stracił prawo jazdy.
Nawet na dwa lata za kartki może trafić 44-letni jaworznianin, który w nocy został zatrzymany przez drogówkę. Mężczyzna znajdując się w stanie nietrzeźwym kierował osobowym volkswagenem. Badanie alkomatem wskazało ponad 2 promile. Kierowca stracił prawo jazdy.
Tuż przed północą na ulicy Grunwaldzkiej drogówka zatrzymała do rutynowej kontroli drogowej samochód osobowy VW Polo. W trakcie rozmowy z 44-letnim kierowcą policjanci wyczuli alkohol. W związku z tym mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy, gdzie przeprowadzono badanie na zawartość alkoholu. Alkomat wskazał u kierowcy 1,08 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co po odpowiednim przeliczeniu daje wynik 2,2 promila.
Nieodpowiedzialne zachowanie jaworznianina, znajduje swoją kwalifikację prawną w art 178a & 1 kk. Za to przestępstwo ustawodawca przewiduje karę pozbawienia wolności do 2 lat oraz zakazem prowadzenia pojazdów od roku do lat 10.
Kara za jazdę po pijanemu...
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to surowo karane przestępstwo. Tak surowe kary mają na celu odstraszenie potencjalnych sprawców przed jego popełnieniem. Warto wiedzieć jaka kara czeka nas za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
Wbrew powszechnej opinii zakaz prowadzenia pojazdów nie jest najsurowszą karą, jaką może orzec sąd na gruncie przepisów Ustawy Kodeks Karny. Zakaz prowadzenia pojazdów jest jedynie środkiem karnym, który sąd orzeka dodatkowo, oprócz innych kar. Jakie dokładnie kary grożą za popełnienie tego przestępstwa? Przyjrzyjmy się odpowiednim przepisom.
art 178a & 1 kk - za jazdę w stanie nietrzeźwości (przestępstwo) kodeks przewiduje następujące kary:
- grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym;
- grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku – za prowadzenie innego niż mechaniczny pojazdu (przykładowo roweru) na drodze publicznej lub z strefie zamieszkania
- oraz szczególną karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 – w wypadkach ponownego popełnienia tego przestępstwa (tzw. recydywy) lub spowodowanie wypadku samochodowego przez nietrzeźwego kierowcę. Jednocześnie tylko taka kara zostanie orzeczona wobec kierowcy, który pomimo otrzymania zakazu prowadzenia pojazdów i zatrzymania dokumentu prawa jazdy nadal używa zarówno samochodu, jak i alkoholu.