Wiadomości

Przestępstwa na tzw. "przewałkę"

Data publikacji 29.11.2012

W ostatnim czasie na terenie Śląska odnotowane zostały przypadki oszustw tzw. "na przewałkę". Oszuści wykorzystują ludzką naiwność i łatwowierność. Policja apeluje o zachowanie ostrożności w czasie kontaktów z nieznajomą osobą.

W ostatnim czasie na terenie Śląska odnotowane zostały przypadki oszustw tzw. "na przewałkę". Oszuści wykorzystują ludzką naiwność i łatwowierność. Policja apeluje o zachowanie ostrożności w czasie kontaktów z nieznajomą osobą.

 

Sprawcy jak na polowaniu upatrują sobie ofiarę, najczęściej osobę, która wypłaciła pieniądze z banku i używając podstępu zabierają jej wszystkie pieniądze. Metoda działania jest za każdym razem taka sama. Ofiara zauważa, jak z kieszeni kurtki idącego przed nim mężczyzny wypada jakiś niewielki pakunek owinięty gumką. Próbuje przywołać właściciela zguby, jednak ten go nie słyszy, a właściwie "nie chce usłyszeć". Pakunek podnosi z ziemi inny mężczyzna – wspólnik właściciela zguby, który wspólnie z przyszłym pokrzywdzonym stwierdza, że w pakunku są pieniądze.

Po chwili do znalazców podchodzi właściciel rzekomych pieniędzy, twierdząc, że przed momentem zgubił pieniądze. Prosi o oddanie pieniędzy, a na dowód, że obaj są niewinni i nie przywłaszczyli zagubionych pieniędzy, prosi ich również  o okazanie posiadanych banknotów. Wówczas każdy okazuje wszystkie pieniądze jakie posiada (łącznie ze swoimi) i przekazuje je oszustowi do przeliczenia. Właśnie w tym momencie dochodzi  do tzw. „przewałki.  W trakcie, gdy oszust liczy pieniądze niespostrzeżenie kradnie ofiarze jego banknoty, oddając mu fałszywe lub plik niewartościowych papierków.

Do takiego zdarzenia doszło kilka dni temu na jednej ze stacji paliw mieszczącej się przy autostradzie A4 (na wysokości Jaworzna) oraz w rejonie banku w Bielsku Białej.

Pokrzywdzony zapamiętał, że obaj mężczyźni mieli około 35 lat. Pierwszy z nich był wysoki - miał 180 cm wzrostu i był szczupły. Drugi był krępej budowy ciała. Obaj byli ubrani w ciemne kurtki i szare, zimowe czapki.

Po raz kolejny apelujemy do Państwa o rozwagę. Nie przekazujcie obcym żadnych pieniędzy!  Nie bądźcie też naiwni i zachłanni. Z reguły wszystkie propozycje super interesu są pozorne. Jeśli natomiast chcesz od kogoś coś kupić, poproś go o dowód tożsamości. Gdy zdecydujesz się na transakcję, nie daj się zwieść pozorom strachu i związanego z nim pośpiechu ze strony osoby, która coś Ci sprzedaje. Przy szybkich transakcjach możesz stać się ofiarą tzw. „przewałki”, czyli otrzymać plik pieniędzy z dużymi nominałami na zewnątrz, a małymi lub fałszywymi w środku.

Powrót na górę strony