Wiadomości

Z profilaktyką nad wodą

Data publikacji 18.07.2022

Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, ale także czas gdzie dzieci korzystają z lokalnych form wypoczynku. Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie Jaworzna jak co roku czuwają policjanci. Podczas wakacji przyświeca nam hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Mundurowi z jaworznickiej komendy w okresie letnim podejmują, szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym nad wodą informując ich jednocześnie
o zagrożeniach wynikających z nielegalnych kąpieli. Jaworzniccy policjanci na terenie Ośrodka Wodno-Rekreacyjnego Sosina promowali akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Spotkali się z uczestnikami półkolonii. Mundurowi przypominali dzieciom, że bezpieczeństwo jest rzeczą bardzo ważną i w związku z tym powinny znać zasady postępowania w różnych miejscach, czy w różnych sytuacjach życiowych, aby uniknąć zagrożeń, jakie mogą w nich wystąpić. Stróże prawa pouczają, gdzie kąpiele są dozwolone, wskazują główne zasady, jakich należy przestrzegać podczas kąpieli m.in. zakaz wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu czy zakaz kąpania się w miejscach, gdzie nie czuwa ratownik. Ponadto sprawdzają także właściwe oznakowanie informujące o zakazie kąpieli. Policjanci w ten sposób podnoszą świadomość mieszkańców i przyjezdnych o konsekwencjach i zagrożeniach wynikających z kąpieli w miejscach niedozwolonych.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
    • Brak umiejętności pływania;
    • Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
    • Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;
    • Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
    • Pływanie w miejscach zabronionych;
    • Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.


Policjanci apelują:
Zażywając kąpieli słonecznych nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

 

 

  • Policjant na motorówce rozmawia z dziećmi
  • Policjantka i policjant oraz dzieci przy motorówce
  • Zdjęcie grupowe
Powrót na górę strony