Wiadomości

Bezpieczny przejazd

Data publikacji 04.08.2010

We wtorek od godz. 9.00 funkcjonariusze drogówki wspólnie z pracownikami Straży Ochrony Kolei prowadzili na terenie Jaworzna działania w związku z kampanią społeczną "Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj".

Wspólne patrole Policji i SOK  w rejonie przejazdu kolejowego-niestrzeżonego przy ul. Batorego, realizowały główne założenia przedmiotowej kampanii. Kontrolujący  podczas spotkań z uczestnikami ruchu w tym miejscu, uświadamiali i informowali o przepisach dotyczących odpowiedniego zachowania się na przejazdach kolejowych, a także o skutkach zdarzeń często bardzo tragicznych. W trakcie spotkań realizowano również założenia kampanii "Rok pieszego- ratujmy każdego- kolejny rok". Policjanci i SOK  wręczali uczestnikom ruchu  gadżety i ulotki informacyjne o prowadzonych akcjach.

 

Kształtowanie zachowań społecznie pożądanych oraz zmiana dotychczasowych nawyków wymagają działań prowadzonych w sposób ciągły. Chcąc utrwalać właściwe postawy spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wraz z polską Policją przypomina kierowcom, rowerzystom i pieszym podstawowe zasady bezpiecznego przejeżdżania i przechodzenia przez przejazdy kolejowo-drogowe.

Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” jest realizowana na terenie całego kraju.

Każdego roku w Polsce dochodzi średnio do 250 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. 98% tych wypadków jest spowodowana nieostrożnością kierowców. Problemem społecznym podnoszonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest brak ostrożności użytkowników dróg podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Kierowcy nagminnie lekceważą znak STOP    i   krzyż św. Andrzeja, wjeżdżają na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, jeżdżą slalomem pomiędzy półrogatkami na przejazdach , usiłują przejechać pod zamykającymi się zaporami. Niestety, podobnie zachowują się piesi i rowerzyści. Celem kampanii jest zmiana zachowań kierowców, kształtowanie nawyku przestrzegania zasad bezpieczeństwa na przejazdach wśród dzieci i młodzieży, uczenie ich odpowiedzialności za zdrowie i życie własne oraz najbliższych. Kampania Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” uświadamia, że przejazd to skrzyżowanie linii kolejowej z drogą, że przejazd to takie samo skrzyżowanie jak skrzyżowanie drogowe. Żaden kierowca nie kwestionuje konieczności zatrzymania się przed skrzyżowaniem drogowym, gdy nakazuje to znak STOP lub sygnalizator wskazujący światło czerwone. Znajdując się na skrzyżowaniu drogowym, kierowca ma świadomość zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności i sankcji karnych związanych z nieprzestrzeganiem przepisów. Przestrogą jest fakt, że samochód ważący 1,5 tony w zderzeniu z pociągiem o masie kilkuset lub nawet kilku tysięcy ton nie ma żadnych szans. Maszynista, widząc samochód na przejeździe, może tylko włączyć nagłe hamowanie, czekać na zderzenie, a później szacować straty. Pociąg nie zatrzyma się w miejscu.  Organizator  podkreśla, że droga hamowania pociągu towarowego o masie 1800 ton, jadącego          z prędkością 50 km/h to około 500 metrów !. Poprzez pokazywanie tragicznych skutków wypadków na przejazdach, przypominanie     o podstawowych zasadach bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wspólnie z partnerami kampanii wpływają na wzrost świadomości zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia czy przejeżdżania przez przejazdy kolejowo-drogowe. Szczegółowe informacje dotyczące kampanii, przepisy prawne, statystyki, zrealizowane i zaplanowane wydarzenia znajdują się na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl

 

Powrót na górę strony