Wiadomości

Trzech mężczyzn zatrzymanych do kradzieży na tzw. „przewałkę”

Data publikacji 11.03.2022

Kryminalni z jaworznickiej komendy realizując sprawę z poprzedniego okresu, zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 47 do 58 lat mieszkańców województwa opolskiego. Osoby te podejrzane są o dokonanie na terenie naszego miasta oszustwa na tzw. "przewałkę". Wczoraj zatrzymani usłyszeli zarzuty, a prokurator zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

W ubiegłym roku w Jaworznie odnotowano kradzież na tzw. "przewałkę" na szkodę mieszkanki naszego miasta. Kryminalni z jaworznickiej komendy wszczęli w tej sprawie dochodzenie. Efektem pracy policjantów było zatrzymanie w tym tygodniu trzech mężczyzn typowanych do tej sprawy w wieku od 47 do 58 lat mieszkańców województwa opolskiego. Wczoraj zatrzymani usłyszeli zarzuty, a prokurator zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Za popełnione przestępstwo grozi im teraz do 5 lat więzienia.
Metoda działania sprawców polega na obserwacji starszych osób, które pobierają pieniądze z banków. Następnie sprawcy, idąc za pokrzywdzonym, zatrzymują go, wskazując na leżący na ziemi zwitek banknotów. Najczęściej pretekstem jest zapytanie pokrzywdzonego-czy nie zgubił leżących pieniędzy. W trakcie rozmowy i oglądania zwitka banknotów do rozmawiających podchodzi wspólnik złodzieja, który twierdzi, iż właśnie zgubił pieniądze. Wtedy dochodzi do " przewałki ". Oczywiście metoda ciągle ewoluuje, ale głównym celem oszustów jest spowodowanie, aby ofiara wdała się w rozliczenia, podziały „znalezionych” pieniędzy, aby pokazała portfel itp. Co istotne: sprawcy nie podejmują „gry” z więcej niż jedną osobą!
Nasza rada: Nie bądź naiwny i zachłanny. Z reguły wszystkie propozycje super interesu są pozorne: tania złota biżuteria (nawet cechowana) może okazać się zupełnie bezwartościowym tombakiem. Jeśli chcesz od kogoś coś kupić, poproś go o jakiś dowód tożsamości. Gdy zdecydujesz się na transakcję, nie daj się zwieść pozorom strachu i związanego z nim pośpiechu ze strony osoby coś Ci sprzedającej. Przy szybkich transakcjach możesz stać się ofiarą tzw. przewałki, czyli otrzymać plik pieniędzy z dużymi nominałami na zewnątrz, a małymi w środku.

 

Powrót na górę strony