Wiadomości

AED - ten sprzęt może uratować życie

Data publikacji 11.06.2021

Jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdy nagle trzeba udzielić pierwszej pomocy osobie, która straciła przytomność, a jej serce zatrzymało się - pamiętajmy, że w Komendzie Miejskiej Policji w Jaworznie jest tak zwane AED, czyli automatyczne defibrylatory zewnętrzne. Wykorzystanie tego urządzenia zwiększa szanse na przeżycie ratowanych osób.

AED (ang. Automated External Defibrillator), czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, jest to urządzenie, które dzięki impulsowi elektrycznemu może przywrócić prawidłową akcję serca osobie poszkodowanej w stanie nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Defibrylator jest urządzeniem diagnostyczno-ratunkowym. Jego obsługa nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Po włączeniu wydawane są kolejne instrukcje głosowe, które powinna wykonać osoba prowadząca akcję ratowniczą.
Przez całą dobę defibrylator dostępny jest w siedzibie jaworznickiej policji. Pamiętajmy, że z AED należy skorzystać, jeśli znajduje się ono w niedalekiej odległości od miejsca, w którym udzielamy pomocy. Jeśli jesteśmy sami, w pierwszej kolejności należy zadzwonić na numer 112, a następnie przystąpić do udzielania pomocy zgodnie ze wskazówkami operatora.


 

Powrót na górę strony