Kierowco uważaj w czasie mgły - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

Kierowco uważaj w czasie mgły

Data publikacji 31.12.2020

Od dłuższego już czasu na naszych drogach, wczesnym rankiem oraz wieczorami i nocą występują gęste mgły, które w ogromnym stopniu utrudniają podróżowanie. Prosimy wszystkich kierujących o ostrożną i rozważną jazdę oraz dostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących na drogach. Pamiętajmy także o zgodnym z przepisami stosowaniu świateł przeciwmgłowych.

Policjanci po raz kolejny zwracają się z prośbą do kierujących o ostrożną jazdę oraz dostosowanie prędkości i stylu jazdy do panujących na drogach warunków. Osoby, które nie czują się pewnie jeżdżąc w trudnych warunkach, powinny zrezygnować z wyjazdu swoim samochodem. 

Mgła to wyjątkowo trudny czas dla kierujących, widoczność innych pojazdów i pieszych jest wyjątkowo utrudniona. O tej porze roku dodatkowo miejscami, we wczesnych godzinach porannych a także wieczorami i nocą,  na drogach może być ślisko. 

 

Szczególny apel do pieszych:

Pamiętajcie o odblaskowych elementach - one mogą uratować życie.

Kierowca w czasie mgły ma jeszcze mniejsze szanse na zauważenie pieszego często ubranego w ciemne kolory.

 

Niektórzy kierujący poruszający się dziś po drogach miasta i powiatu używają świateł przeciwmgłowych. Niestety nie zawsze zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przypominamy więc kiedy i w jakich warunkach należy używać świateł przeciwmgłowych, zgodnie z przepisami i w taki sposób aby nie oślepiać innych kierujących.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym - jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

  1)   kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a)  włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie(…)

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

 

KIEROWCO! W trudnych warunkach drogowych, słabej widoczności i zmniejszonej przejrzystości powietrza - zwolnij dla bezpieczeństwa swojego i innych osób .