Wiadomości

Chronimy niechronionych. Odblaski naprawdę ratują życie.

Okres jesienno – zimowy charakteryzuje się pogorszeniem warunków na drodze i może powodować wzrost liczby zdarzeń drogowych zwłaszcza z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego. Policjanci w trosce o bezpieczeństwo pieszych realizują program prewencyjny "Świeć Przykładem”. Jego celem jest dążenie do zmniejszenia liczby zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Jest on niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. Jak wynika z analiz, po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania pojazdu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a z prędkością 90 km/godz. - 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego, bądź gdy zaistnieje taka potrzeba, zatrzymać pojazd.

Zgodnie z przepisami w tym zakresie pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych w środę (16.12) funkcjonariusze jaworznickiej drogówki przeprowadzili akcję pn. "Świeć Przykładem”. Policjanci w trakcie wręczania odblasków przeprowadzali rozmowy profilaktyczne w zakresie bezpiecznego zachowania i poruszania się po drodze oraz zwracali szczególną uwagę jak ważne jest noszenie odblasków. Mały odblask widoczny z dużo większej odległości przez kierującego pojazdem może uratować życie.

  • Policjanci podczas działań na ulicy Matejki.
  • Policjant w trakcie rozmowy z pieszymi.
  • Mundurowy zakładający na rękę element odblaskowy starszej kobiecie.
  • Matka z dzieckiem znajdująca się na nieoświetlonej drodze. Mało widoczni.
  • Policjant w trakcie rozmowy z matką i jej dzieckiem.
  • Funkcjonariusz zakładający opaskę odblaskową dziecku.