Kosultacje społeczne w ramach tworzenia "Map Zagrożeń"
W sali konferencyjnej jaworznickiej policji, odbyło się spotkanie dotyczące tworzenia mapy zagrożeń bezpieczeństwa. To narzędzie służące do rzetelnego i czytelnego komunikowania społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny.
W związku z realizacją założeń związanych z wprowadzeniem „Mapy Zagrożeń” – narzędzia, które ma być udostępnione mieszkańcom, po to aby dać im pełnię wiedzy na temat występujących zagrożeń, związanych zarówno z przestępczością, jak i zagrożeniami pojawiającymi się w ruchu drogowym, w Komendzie Miejskiej Policji w Jaworznie podjęto działania mające na celu wprowadzenie konsultacji społecznych. Mają one na celu poznanie opinii na temat „Mapy Zagrożeń”, ale również poznanie społecznych oczekiwań, w zakresie poprawy bezpieczeństwa, wobec służb odpowiedzialnych za jego utrzymanie i poprawę.
Po co mapa zagrożeń bezpieczeństwa i co z niej wynika dla mieszkańców.
Mapa zagrożeń bezpieczeństwa to element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Narzędzie, które pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, z uwzględnieniem oczekiwań społecznych. Mapa ta - zwizualizowany stan bezpieczeństwa - będzie, jak powiedział w wywiadzie dla „Policji 997” Jarosław Zieliński Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji „jednym z najważniejszych czynników, na podstawie których można będzie kształtować struktury terenowe Policji (…) będzie także punktem wyjścia do decyzji związanych z takim rozlokowaniem struktur Policji, które pozwoli na zapewnienie jednakowego, wysokiego poziomu bezpieczeństwa w całym kraju.
Młodszy inspektor Robert Trzupek I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Jaworznie na wczorajszym spotkaniu przedstawił założenia projektu, z uwzględnieniem danych policyjnych dotyczących zagrożenia przestępczością, strukturę organizacyjną jaworznickiej Policji. Komendant odniósł się do przygotowywanych i analizowanych od lat w Policji danych. Były one jednak opracowywane nie w takim zakresie, jak zakłada projekt mapy zagrożeń bezpieczeństwa, bez udziału innych podmiotów i nie w tak czytelny sposób. Powstające narzędzie zakłada większą przejrzystość danych i udział każdego.
Podinspektor Jacek Sowa Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji jaworznickiej policji przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta Jaworzna i efekty pracy jaworznickich policjantów osiągnięte w 2015 roku. Naczelnik Sowa omówił poszczególne elementy budowania mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Na tle multimedialnej prezentacji omówione zostały wszystkie sfery policyjnej działalności w 2015 roku w Jaworznie, ze szczególnym naciskiem na zwiększanie skuteczności ścigania, a także zacieśnianie współpracy ze społeczeństwem, poprzez organizację spotkań ze społeczeństwem.
Prowadzący debatę policjanci wyjaśnili, że przy tworzeniu „Mapy Zagrożeń” ważne jest poznanie opinii wszystkich lokalnych społeczności, a zwłaszcza przedstawicieli służb oraz inspekcji pracujących na rzecz bezpieczeństwa publicznego.
Wnioski z konsultacji
Przedstawiciele zaproszonych podmiotów i instytucji po zapoznaniu się z propozycją przedstawioną przez policję zgłosili szereg cennych inicjatyw, które pozwolą na lepsze opracowanie i skuteczniejsze funkcjonowanie mapy zagrożeń bezpieczeństwa.
Mówiono m.in. o:
- możliwości zgłaszania komendantowi miejskiemu policji lokalnych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa;
- wykorzystaniu do propagowania mapy nie tylko stron internetowych policji, ale także mediów społecznościowych i lokalnych portali;
- wykorzystaniu do wymiany informacji między służbami już istniejących systemów;
- rozszerzeniu kategorii zdarzeń - np. o te lokalne - dotyczące braku wody, zagrożeń chorobowych, czy epidemiologicznych,
„Mapa Zagrożeń” jak wyjaśniono podczas konwentu, ma dać z jednej strony społeczeństwu informacje na temat skali oraz rodzaju zagrożeń, a z drugiej zaktywizować lokalne społeczności do współdziałania w zakresie ich ujawniania i zwalczania.
-
Powitanie zaproszonych gości -
Przemówienie Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Jaworznie młodszego inspektora Roberta Trzupka -
Przedstawienie założeń dotyczących tworzenia map zagrożeń przez podinspektora Jacka Sowę -
Przedstawienie stanu bezpieczeństwa na terenie miasta Jaworzna -
Slajd obrazujący liczbę niektórych interwencji jaworznickiej policji -
Przedstawiciele instytucji i podmiotów z terenu Jaworzna, biorących udział w debacie -
Slajd związany z mapą zagrożeń i aktualnych regulacji prawnych -
Wystąpienie Krystyny Łaźni z Jaworznickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku -
Zabranie głosu przez Ewę Musiał przedstawiciela Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych -
Wystąpienie Tomasza Łakomskiego z Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie -
Zabranie głosu przez Bartosza Nowaka reprezentującego Wydział Zarządzania i Ochrony Ludności jaworznickiego magistratu -
Wystąpienie Janusza Ciołczyka radnego Rady Miasta w Jaworznie -
Konwersacja z Kingą Jędrzejek Komendantem Związku Harcerstwa Polskiego -
Rozdanie kwestionariuszy ankiety dla uczestników konsultacji -
Podsumowanie i zakończenie spotkania
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.15 MB)